Yangın Algılama ve İhbar

Yangınların Nedenleri

Yangınların çoğu bilgisizlik ve dikkatsizlik sonucunda çıkmaktadır.

Yapılarda, şehirlerde ve doğa çıkan yangınlar birçok canlıya ve doğaya ciddi zararlar vermektedir. Yangınların nedenlerini ne kadar azaltırsak; canlıları, doğayı ve yapıları o denli büyük ölçüde koruyabiliriz. Yangınların nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz; yangınlardan korunma önlemlerinin alınmaması, bilgisizlik, ihmal ve dikkatsizlik, kazalar, sıçrama, sabotaj, tabiat olayları.

Yangınların Nedenleri

Yangınlardan Korunma Önlemlerinin Alınmaması

Yapılarda bulunan elektrik tesisatının, sigorta sistemlerinin, kalorifer sisteminin vb. mekanizmaların gerekli altyapı ile doğru uygulamalarının yapılmaması ve bu tesisat ve sistemlerin periyodik bakımlarının düzgün bir şekilde yapılmaması. Günümüzün gelişen teknolojisiyle birlikte üretilen yangın algılama ve ihbar sistemlerinde yapılan yanlış seçimler ve yanlış uygulamalar da bu kategoriye girebilir.

Bilgisizlik

Yapılarda yanıcı maddelere karşı önlem alınmaması, kolay tutuşabilen maddelerin bir arada tutulması, yakıt ve gaz benzeri maddelerin bulunduğu ortamlarda kolay kıvılcım çıkartabilecek etkenlerin olması.

İhmal ve Dikkatsizlik

Bu başlıkta her şeyden önce ateşle oynamayı sayabiliriz. Ayrıca; sigara izmaritleri, mangal külleri, prizde unutulan ütü veya su ısıtıcıları, ocakta unutulan çaydanlık, açıkta bırakılan elektrik kabloları vb. sayabiliriz.

Kazalar

Bu başlığa trafik kazaları, iş kazaları örnek olarak gösterilebilir.

Sıçrama

Bu başlıkta; fabrika, atölye gibi yerlerde bulunan makinalardan çıkan kıvılcımların etrafta bulunan kolay yanıcı maddelere sıçraması örnek olarak gösterilebilir.

Sabotaj

Terör, öfke, intikam, imar alanı oluşturmak vb. çeşitli amaçlar doğrultusunda bilerek ve isteyerek çıkartılan yangınlardır.

Tabiat Olayları

Deprem, yıldırım düşmesi, aşırı sıcak vb. doğa olayları sonucunda meydana gelen yangınlardır.

Yazıyı oylayın
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Saptandı!

Lütfen Adblock'u devre dışı bırakın..