Yangın Algılama ve İhbar

Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri

Yangın henüz başlangıç aşamasındayken algılayan ve ihbar cihazlarını uyaran sistemlerdir.

Yangın çok eski zamanlardan beridir canlılar için ciddi bir tehlike olmuştur. Günümüzde şehirleşmenin artması aynı şekilde yangın riskinin de artmasını sağlamıştır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yangın algılama ve ihbar sistemleri de gelişmiş ve günümüzde yangından yeterli düzeyde koruma sağlar hale gelmiştir. Yangın algılama ve ihbar sistemlerini anlamak için yangının aşamalarını incelememiz gerekir.

Yangın her şeyi yok etmeden önce üç aşamadan geçer. Bu aşamalar;

Başlangıç Aşaması: Yangın henüz çok başlarıdır ve yangın algılama sistemleri bu aşamada devreye girmelidir.

Söndürücülerin Kullanıldığı Aşama: Yangın henüz fark edildiği aşamadır. Bu aşam mevcut sabit veya taşınabilir söndürücülerin kullanıldığı aşamadır.

Kontrolden Çıkma Aşaması: Yangının geniş bir bölümde etkili olduğu aşamadır. Bu aşama profesyonel yangın söndürücü ekiplerin (itfaiye) devreye girdiği aşamadır.

Yangın aşamalarından da anlaşılacağı gibi yangın algılama ve ihbar sistemlerinin amacı ve işlevi, yangını henüz başlangıç aşamasındayken tespit edip ihbar cihazları ile insanlara haber vermektir. Doğru bir şekilde kurgulanan ve kullanılan yangın algılama ve ihbar sistemi can ve mal kaybı riskini en aza indirgemektedir.

Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri

Bu sistemleri şu üç kısımda inceleyebiliriz;

Yangın Algılama Elemanları: Yanma olayında genellikle ısı ve ışığın oluşturduğu kimyasal bir reaksiyon söz konusudur. İnsan duyuları sebebiyle en iyi yangın algılayıcıdır. İnsanların olmadığı mekan, zaman ve durumlarda yangın algılama işini dedektörler yapmaktadır.

Yangın dedektörlerinin algılama türü yangın etkilerine göre (duman, ısı, alev, gaz ve basınç) değişmektedir. Dedektörlerin türü yangın etkilerine göre belirlenir ve yapının tamamına montajlanır. Dedektörler, kullanıldıkları ortamlarda oluşabilecek yangını henüz başlangıç aşamasında tespit eder ve kontrol panellerine haber verirler.

Yangın Kontrol Panelleri: Dedektörlerden gelen yangın bilgisini işleyip ihbar elemanlarına ileten cihazlardır. Kontrol panelleri sistemin beyni olarak tanımlanabilir.

Kontrol panelleri üretildiği teknolojiye göre; konvansiyonel sistemler, adresli sistemler ve hava örneklemeli sistemler olarak üçe ayrılırlar. İlk iki sistem noktasal tip olarak tanımlanırken hava örneklemeli sistemlerin mantığı biraz daha farklıdır.

Yangın İhbar Elemanları: Kontrol panelinden gelen bilgi doğrultusunda insanları uyarmaya yarayan cihazlardır. Bu cihazlar; sesli ve ışıklı olarak ikiye ayrılmaktadır. Kullanım kriterleri ortamda bulunan; gürültüye, insanlara, diğer cihazlara göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin duyulamayacak kadar gürültülü ya da işitme engeli bulunan insanların olduğu ortamlarda ışıklı ihbar cihazları kullanılmaktadır.

Yangın algılama ve ihbar sistemlerinde en önemli aşamayı yine insan unsuru oluşturmaktadır. Ne yazık ki günümüzde çeşitli nedenlerden dolayı (sigara içmek vb.) devre dışı bırakılan ya da yanlış kişiler tarafından eksik olarak kurulan sistemler sebebiyle bir çok binada yangın algılama ve ihbar sistemleri düzgün çalışmamaktadır. Kurulacak olan sistemin; tasarımı, cihaz seçimleri, montajı ve devreye alma işlemi mutlaka bu konuda uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Yazıyı oylayın
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Saptandı!

Lütfen Adblock'u devre dışı bırakın..