Yangın Algılama ve İhbarYangın Panelleri

Sayısal Adresli Sistemler

Sayısal adresli sistemlerde veriler sayısal bazlı yani 1 ve 0’lar ile iletilmektedir.

Temel olarak konvansiyonel yangın algılama elemanlarına eklenmiş olan haberleşme kartı ve yangın algılama elemanlarından gelen bilgileri toplayıp değerlendirebilen bir panelden oluşmaktadır.

Sistem kablolaması üçlü ve ekranlı kablolar ile yapılır. İki hat cihazlar için gerekli olan enerji beslemeleri ve bir hat cihazların veri iletimi için kullanılır. Sistem sürekli olarak dedektörleri taradığından dolayı açık devre oluşması durumunda açık devrenin bulunduğu dedektörden sonraki cihazlar ile haberleşemediği için arıza sinyali verir.

Sistemin en avantajlı yanı, yangın mahalinin tam olarak belirlenmesi ve bilgilerin LCD ekranlarla ya da sisteme bağlı bilgisayarlar aracılığı ile kullanıcılara aktarmasıdır.

Sayısal haberleşme sistemlerinde bazı üreticiler farklı haberleşme protokolleri nedeniyle T bağlantıya imkan sağlayamamaktadır. Cihazlar arasında gönderilen veri elektromanyetik dalgalardan etkilenebilmekte ve bozulabilmektedir. Elektromanyetik dalgalardan etkilenen 0 kodundaki veri bozularak 1 olarak algılanmakta ve sistemde yanlış alarmlara sebebiyet vermektedir. Bu yüzden sayısal adresli sistemlerde ekranlı ve çok iyi bir şekilde topraklanmış kablo kullanmak gerekmektedir.

5 (100%) Toplam 3 oy.
Etiketler
sayısal adresli sistemler yangın algılama yangın ihbar yangın kontrol paneli

Zayıf Akım Teknolojileri

Sitemizde yayınlanan makalelerin tamamının kopyalanması ve kaynak göstermeden alıntı yapılması yasaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Saptandı!

Lütfen Adblock'u devre dışı bırakın..