Yangın Algılama ve İhbarYangın Dedektörleri

Sabit Isı Elemanlı Isı Dedektörleri

Ortam sıcaklığı daha önceden belirlenmiş bir seviyeye ulaştığında aktif hale gelen dedektörlerdir.

Sabit elemanlı ısı dedektörlerinin ayarlandığı sıcaklık değeri genelde olarak ortam sıcaklığının 30-40° üstündedir. Bu dedektörlerin, kullanılan ısı elamanına göre; eriyen elemanlı, hat tipi, bakır borulu, bitemal elemanlı vb. gibi çeşitli tipleri bulunmaktadır.

Eriyen elemanlı ısı dedektörü, ortam dedektörün ayarlandığı ısı seviyesine geldiğinde içerisindeki maddenin erimesi sonucunda devreye giren ısı dedektör tipidir. Şeklen duman dedektörlerine benzerler fakat yalnızca eriyen madde ekleyerek tekrar kullanılabilmektedir. İçerisindeki maddenin eklenemediği durumlarda yalnızca bir kez kullanılabilirler.

Hat tipi ısı dedektörü, ısıya dayanıklı (genelde çelikten) bir çift kablodan oluşmaktadırlar. Bu kablolar ısı ile eriyen bir koruyucu tabaka ile birbirlerinden ayrılmaktadır. Ortam sıcaklığı ayarlanan sıcaklığa eriştiğinde bu koruyucu tabaka erir ve teller birbirlerine değerek kısa devre oluşturur. Meydana gelen bu kısa devre sistem tarafından uyarı olarak algılanır. Alarm durumundan sonra sistemin tekrar kullanılabilmesi için eriyen bölge yerine yeni kablo takılmalıdır. Bu dedektörler çok kullanışlı olmadığı için günümüzde pek az kullanılmaktadır. Günümüzde kablolu hat tipi dedektörlerin yerine daha çok bakır borulu ısı dedektörleri kullanılmaktadır.

Bakır borulu ısı dedektörleri, korunmak istenen bölgede, montajı uygun ısı yalıtımlı malzeme ile yapılarak dolaştırılır. Yangın anında boru içerisinde ısınan havanın hacminin aniden genişlemesi sistem tarafından uyarı olarak algılanır. Bu tip dedektörler, günlük olarak değişen ısı durumlarına göre üretilmiş olduğundan dolayı yanlış alarm ihtimalini en aza indirgemektedir. Genellikle tünel gibi yapılarda uygulanmaktadırlar.

Bitemal elemanlı ısı dedektörü, ısı dedektörleri içerisinde en yaygın şekilde kullanılan türüdür. Bu dedektörler, ısı karşısında farklı davranışlar gösteren iki ayrı metalin birleşmesinden meydana gelmektedir. Dedektör bünyesinde bulunan bu iki metalin ısı karşısında farklı davranış göstermesi sistemi uyarmaktadır. Ayarlanmış olan ısı seviyesinde alarm verdikten sonra ortamın eski sıcaklık değerine dönmesiyle birlikte dedektör içerisinde bulunan metaller de eski konumlarına gelmektedir. Dedektör bünyesinde bulunan metaller ısı değerini daha doğru algıladığı için diğer dedektörlere göre daha güvenilirdirler.

Yazıyı oylayın
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Saptandı!

Lütfen Adblock'u devre dışı bırakın..