Yangın Algılama ve İhbarYangın Panelleri

Konvansiyonel Sistemler

Konvansiyonel sistemler, yangın algılama ve ihbar sistemlerinin en basit türde olanıdır.

Konvansiyonel sistemlerde ihbar, zon (bölge) olarak adlandırılan, yangın algılama elemanlarının oluşturduğu gruplardan gelmektedir. İhbarlar bölgelerden gelmektedir, yani ihbarın hangi elemandan geldiğini tespit etmek mümkün değildir.

Sistem her zonda ardı ardına paralel olarak bağlanmış olan algılama ve ihbar elemanlarından meydana gelmektedir. Zonlar hat sonuna bağlanmış olan hat sonu direnci (E.O.L) ile kontrol edilmektedir. Bu direnç sayesinde hatta sürekli bir akım dolaşmaktadır. Herhangi bir şekilde hattın kesilmesi durumunda (dedektör sökmek vb.) akım devrede dolaşamaz ve zonda arıza ihbarı verilir. Böylelikle hat açık devreye karşı korunmuş olur.

Alarm durumunda bazı sistemler arasında farklılıklar olmasına karşın temel yapı aynı şekildedir. Her zon başına bir akım sınırlayıcı devre bulunmaktadır. İhbar durumunda algılama elemanları zon hattını kısa devre yaparlar. Hatta bulunan akım, akım sınırlayıcı devre ile belirli bir limitte tutulmaktadır. Bununla birlikte yangın ihbarı gerçekleşir. Alarm durumlarında da basit bir devre ile yangın ihbar elemanları ya da ilgili çıkışlar devreye sokulmaktadır.

Özel gazlı ve sulu söndürme panelleri de bu grupta yer almaktadır. Temel olarak bir söndürme bölgesinde iki ayrı algılama zonu bulunmaktadır. Her iki zondan da yangın ihbarı geldiğinde basit bir devre ile söndürme çıkışı devreye sokulur. Ayrıca sistemde gazı doğrudan boşaltabilmek için bir boşaltma butonu ve gerektiğinde gazın boşaltılmasını bekletebilmek için bekletme butonu bulunmaktadır. Zonlardan gelen ilk ikaz zil, ikinci ikaz ise flaşörlü siren ile ihbar edilir.

Konvansiyonel sistemlerin yangın durumunda araştırma yapmayı gerektireceği için; otel, odalardan oluşan büro vb. gibi ortamlarda kullanılması tavsiye edilmemektedir. Daha çok; depo, salon vb. gibi açık alanlarda kullanılması gerekmektedir.

5 (100%) Toplam 3 oy.
Etiketler
konvansiyonel sistemler yangın algılama yangın ihbar yangın kontrol paneli

Zayıf Akım Teknolojileri

Sitemizde yayınlanan makalelerin tamamının kopyalanması ve kaynak göstermeden alıntı yapılması yasaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Saptandı!

Lütfen Adblock'u devre dışı bırakın..