Yangın Algılama ve İhbarYangın Dedektörleri

İyonizasyon Duman Dedektörleri

İyonizasyon duman dedektörleri bünyelerinde radyoaktif madde bulundurmaktadır.

İyonizasyon duman dedektörlerinde radyoaktif madde bulunan bir bölme vardır. Bu bölme içerisindeki hava, radyoaktif maddenin ışıması ile iyonize olmaktadır. Alfa ve beta radyasyon bulunan bu bölmede pozitif ve negatif iyonlar bulunmaktadır. İyonizasyon duman dedektörlerinde radyasyon kaynağı olarak genellikle Amerikanyum 241 kullanılmaktadır. Bu elementin yarılama ömrü çok uzundur (100 – 200 yıl) ve yok olmaası söz konusu değildir.

Bu dedektörlerin çalışma haznesinde elektrotlar örülmektedir. İyonize olan hava içerisindeki oksijen ve nitrojen iyonları bölme içerisindeki ortamı iletken hale getirir. Bundan dolayı elektrotlar arasında mikron seviyesinde bir akım oluşur. Normal hava akımı, yanma sırasında ortaya çıkan duman partikülleri tarafından bozulur. Böylece havanın iletkenliği azalmış olur. İletkenlik belli bir seviyenin altına indiği anda da duman dedektörü aktifleşir ve bağlı olduğu panele bilgi verir.

İyonizasyon duman dedektörleri, dumanı henüz oluştuğu evrede, gözle görülemeyecek kadar küçük parçacıklar halindeyken algılamaları sebebiyle, klasik yanma olayını en hızlı bildiren dedektörlerdir.

Yanma olayını hızlı algılamasının dışında bu tip dedektörlerin duyarlılıkları fazla olduğu için hatalı alarm durumları da görülmektedir. Bu gibi hatalı alarm durumlarını engelleyebilmek için düzenli bakım ve ayar yapılması gerekmektedir.

Yazıyı oylayın
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Saptandı!

Lütfen Adblock'u devre dışı bırakın..