CCTVKameralar

IR “InfraRed” (Kızıl Ötesi)

InfraRed kısaca kızılötesi ışınım olarak adlandırılmaktadır.

IR kameralar, üzerlerinde kompakt bir şekilde monte edilmiş olan IR (Kızıl Ötesi) led’ler bulunduran kameralardır. Ortamda ki ışığın, kameranın görüntü kaydetmek için ihtiyacı olan min. ışık değerinin altına düşmesi durumunda üzerinde kompakt bir şekilde bulunan led’lerin otomatik olarak yanmaya başlaması ile çalışan sistemdir.

IR, ışığın azaldığı durumlarda kameranın içerisinde bulunan mekanik bir sistem sayesinde devreye girmektedir. Bununla birlikte bazı sistemlerde pek sağlıklı olmayan dijital olarak (yazılım üzerinden) çözümlenmeye çalışılmaktadır.

Dış ortam CCTV çözümlerinde özellikle tercih edilen ve/veya edilmesi gereken bir özelliktir. IR özelliğini barındıran kameralar, aynı zamanda IP66 koruma standardına sahip olduklarından suya ve toza dayanıklıdırlar. Bu tip kameralar, muhafazası, montaj ayağı ve lens ihtiyacını içerisinde barındırdığından hem maliyet, hem de kullanım ve montaj kolaylığı sağlayabilmektedir. IR özelliğinin kullanılması ile ilgili detay bilgiler aşağıda belirtilmiştir.

Görüntü alabilmenin temel ihtiyacı ışıktır. Yeterli oranda ışık olmayan ortamlarda cisimler ve renkler maalesef görüntülenememektedir. Işık oranı min. değerlerin altına düştüğünde yanan led ışıklar sayesinde IR ışınlar kamera menzili içerisinde bulunan katı cisimlere çarparak geri dönmekte ve böylece kayıt işlemi gerçekleşmektedir. Bu noktada şartnamelerde belirtilen yada istenilen gece görüş menziline uygun olan kameraların konumlandırılması büyük önem taşımaktadır. Ör: 20 gece görüş özelliği istenilen bir durumda verilmesi gereken min IR değeri “20 Metre IR” olmalıdır.

IR özellikleri olan bir kamera sistemi kurulacaksa önemli olan diğer bir ihtiyaç ise enerjidir. IR özelliği olan bir CCTV kamera sistemi, IR özelliği olmayan CCTV kamera sistemine nazaran yaklaşık olarak 2 kat daha fazla enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple seçilen enerji merkezinin mutlaka dikkatli bir şekilde konfigüre edilmesi gerekmektedir.

IR özellikleri kameraların kullanıldığı kamera sistemlerinde alınacak olan gece görüntüsünün kalitesi aşağıda belirtilen etkenlere bağlıdır.

  • Resim algılama kalitesi ve/veya hassasiyeti
  • Kullanılan IR led lamba gücü ve dolayısı ile yansıyacak olan ışığın miktarı
  • Kullanılan lens’in büyüklüğüne
  • Işığın yansıtıldığı cismin şekline ve büyüklüğüne
5 (100%) Toplam 3 oy.
Etiketler
cctv InfraRed IR kızıl ötesi

Zayıf Akım Teknolojileri

Sitemizde yayınlanan makalelerin tamamının kopyalanması ve kaynak göstermeden alıntı yapılması yasaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Saptandı!

Lütfen Adblock'u devre dışı bırakın..