CCTVKameralar

Imager (Görüntüleyici)

Imager kısaca görüntüleyici demektir.

Objenin ya da ortamın kayıt altına alınmasını sağlayan elektronik sisteme ya da akşamlara verilen genel isimdir. Görüntüleyici dendiğinde aklımıza CCD, CMOS, ½”, ¼”, Big Pixels (Büyük Piksel) yada Small Pixels (Küçük Piksel) gibi kavramlar gelmektedir. Bu bölümde görüntüleyici ile ilgili temel sorunları ve sürücüleri inceliyor olacağız. Bunlar;

Sensör vs Görüntüleyici: Sektörde genel olarak iki kavram kullanılmaktadır. Sensör ve görüntüleyici (Sensor – Imager). Her ne kadar genel olarak aynı kavram gibi algılansa da imager, sensörün spesifik bir çeşididir. Bu sebeple çoğunlukla “imager” kavramı kullanılmaktadır.

CCD vs CMOS: Geçmişten günümüze kadar gelmiş en çok bilinen görüntüleyici kavramları CCD ve CMOS’dur. CCD açılımı “Charge Coupled Device”, CMOS açılımı ise “Complementery Metal Oxide Semicondustor”. Her iki teknolojinin de kendi içerisinde güçlü ve zayıf oldukları özellikler bulunmaktadır. Her iki teknoloji de 1960 – 1970 yıllarında icat edilmişlerdir.

Görüntüleyici Üreticileri: Dünya üzerinde çok az görüntüleyici üreticisi bulunmaktadır. Başlıca üretici olarak Omnivision, Aptina ve Sony markalarını sayabiliriz. Kamera üreticileri gibi görüntüleyici üreticileri de kapasite, max. çözünürlük ve WDR kapasitesi gibi özellikleri ön plana çıkartan yeni ürünler üretmektedir.

Kamera Üreticilerinin Görüntüleyici İfşaları: Kamera üreticileri genellikle ürettikleri kameralar içerisinde kullanılan görüntüleyici marka ve modellerini ifşa etmemektedirler. Bazıları genel olarak marka ismi belirtmekte ancak kullanılan net model ve tip bilgisini paylaşmamaktadırlar.

Görüntüleyisi vs Çözünürlük: Görüntüleyiciler sundukları max. çözünürlük oranları ile değişkenlik göstermektedirler. Çözünürlük VGA, 1,3MP, 3MP ve 5MP olarak kullanılmaktadır. Ayrıca 4K / 10MP’lik görüntüleyiciler 4K kayıt yapabilen kameralar için kullanılmaktadır.

Görüntüleyici Büyüklükleri: Görüntüleyiciler kullanıldıkları yere göre büyük (Fotoğraf Makinaları İçin DLSR) yada küçük (Cep Telefonları) olarak yapılmaktadırlar. CCTV sistemlerinde kullanılan kameralar için orta ölçekte yapılmakta ve kullanılmaktadırlar.

Piksel Boyutu (Oranı): Görüntüleyicilerin değişkenlik gösterdiği bir diğer özelliği micron bazında ölçülebilen piksel değerleridir. Piksel boyutları, görüntüleyici büyüklüğüne ve bu büyüklüğün getirmiş olduğu piksel oranlarına göre değişmektedir. Aşağıda ki diagramda bu konu ile alakalı genel bilgilendirmeyi bulabilirsiniz.

Optik Format 1/4” 1/3” 1/3” 1/4” 1/3” 1/3” 1/2.5”
Çözünürlük VGA 1.2 MP 1.2 MP 1.1 MP 3.5 MP 3.1 MP 3.5 MP
Piksel Boyutu 5.6 um 3.75 um 3.75 um 3.0 um 2.2 um 2.2 um 2.2 um
5 (100%) Toplam 1 oy.
Etiketler
ccd cctv cmos görüntüleyici imager kamera sensör

Zayıf Akım Teknolojileri

Sitemizde yayınlanan makalelerin tamamının kopyalanması ve kaynak göstermeden alıntı yapılması yasaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Saptandı!

Lütfen Adblock'u devre dışı bırakın..