Yangın Algılama ve İhbarYangın Dedektörleri

Foto – Elektrik Duman Dedektörleri

Foto - elektrik duman dedektörleri ışığın duman tarafından dağıtılması veya absorbe edilmesi prensibine göre çalışırlar.

Yangın algılama ve ihbar sistemlerinde kullanılan foto- elektrik duman dedektörünün içerisinde bir ışık kaynağı ve ışığa duyarlı, ışığı algılayabilen bir parça (foto diyot, fotosel, foto rezistans vb.) bulunmaktadır. Işığı algılayabilen bu parça üzerlerine düşen ışığın şiddetiyle orantılı olarak üzerinde dolaşan elektriğin gerilimini veya direncini değiştirirler.

Işığın duman tarafından absorbe edilmesi prensibine göre çalışan foto – elektrik duman dedektörlerinde, normal zamanda ışık algılayıcı parça üzerinde sürekli olarak ışık bulunmaktadır. Yanma sonucu oluşan duman partikülleri dedektör içerisinden geçerken ışığın şiddetini azaltarak algılayıcı parçanın elektriksel değerini değiştirmektedir. Bu elektriksel değişim sistemin aktif hale gelmesini sağlar.

Doğrusal duman dedektörü (Beam Dedektör) olarak adlandırılan ve yine ışığın absorbe edilmesi prensibine göre çalışan bir dedektör tipi daha vardır. Verici ve alıcı kısımları ayrı parçalar halinde üretilmiştir. Kontrol edilecek olan ortamlarda birbirlerine karşılıklı gelecek şekilde monte edilir. Alıcı ve verici arasında sürekli olarak bir ışık mevcuttur. Bu sürekli ışığın duman ya da başka bir şey tarafından kesilmesi alarm olarak algılanmaktadır. Genellikle noktasal türde dedektörler ile algılama yapmanın zor olduğu fabrika, depo vb. gibi yüksek ve büyük yerlerde kullanılırlar. Korunması düşünülen alanda çalışma düzleminin yukarısına monte edilirler.

Işığın dağılması prensibine göre çalışan foto – elektrik duman dedektörlerinin üzerinde normal çalışma döneminde ışık algılayıcı parça üzerinde ışık bulunmamaktadır. Işık kaynağından çıkan ışık ışınları duman partikülleri ile çarpışarak yön değiştirirler. Yön değiştiren ışık, ışık algılayıcı bölüme geldiğinde sistem aktif hale gelmektedir.

Bu tip dedektörler duman partiküllerinin büyüklüğüne bağlı olarak devreye girdiği için kaba dumanlı yangınların beklendiği ortamlarda kullanılırlar. Ancak çoğu ortamda hem kaba duman hem de ince duman partikülleri oluşturabilecek maddeler bir arada bulunduğundan dolayı, iyonizasyon duman dedektörlerinin kullanılabileceği çoğu yerde kullanılabilirler. Foto – elektrik duman dedektörlerinin hatalı alarm verme oranı iyonizasyon duman dedektörlerine göre daha azdır. Bu nedenle foto – elektrik duman dedektörlerinin bakımı daha kolay ve maliyeti daha azdır.

Yazıyı oylayın
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close

Adblock Saptandı!

Lütfen Adblock'u devre dışı bırakın..