Yangın Algılama ve İhbarYangın Panelleri

Analog Adresli Sistemler

Analog adresli sistemlerde her bir dedektörün kendine ait bir adresi bulunmaktadır.

Analog adresli sistemlerde her bir dedektörün kendine ait bir adresi bulunmakta ve haberleşme analog bazlı olarak yapılmaktadır. Panele gelen ikaz; dedektörün adresini, durumunu ve bulunduğu ortamdaki duman seviyesini bildirir. Gelen bilgilerin değerlendirmesi panel tarafından yapılır.

Gönderilen her bir verinin bir genişliği vardır ve panel gelen verinin genişliğine göre değerlendirme yapar. Bu verilerde dışarıdan gelen bozucu etkiler nedeniyle bir bozulma olsa bile verilerin işlenmesi sayısal adresli sistemlerdeki mantıkla benzer şekilde yapılmaktadır. Üreticisine göre değişmekle birlikte analog adresli sistemlerde kablolama geri dönüşlü ve dönüşsüz olarak yapılabilmektedir.

Dedektörlerden panele gelen bilgiler, daha önceden panele tanımlanmış (öğretilmiş) olan değerler ile karşılaştırılır. Gelen bilgiye göre ortamda, panele tanımlanmış olan değerden daha fazla duman olması durumu panel tarafından ikaz olarak algılanır.

Panel dedektörlerden gelen her bir veriyi kaydeder ve bunu bir sonraki veri ile karşılaştırır. Bu sayede sistemdeki dedektörlerin kirlilik durumları kolayca tespit edilir.

Çok büyük sistemlerde paneller bir merkeze bağlanarak çalışabilmektedirler. Böylece analog adresli sistemlerde yaklaşık 300.000 noktaya kadar algılama yapılabilmektedir.

Sistemler üreticisine göre değişmekle birlikte, analog adresli sistemlerde 3 ya da 4 farklı algılama seviyesi vardır. İstenildiği durumlarda ön alarm, geçikmeli alarm gibi durumlar tercih edilebilir.

5 (100%) Toplam 3 oy.
Etiketler
analog adresli sistemler yangın algılama yangın ihbar yangın kontrol paneli

Zayıf Akım Teknolojileri

Sitemizde yayınlanan makalelerin tamamının kopyalanması ve kaynak göstermeden alıntı yapılması yasaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Saptandı!

Lütfen Adblock'u devre dışı bırakın..