Yangın Algılama ve İhbarYangın Panelleri

Adresli Yangın Sistemleri

Adresli sistemler yangın algılama ve ihbar sistemlerinin en gelişmiş yapıda olanıdır.

Adresli sistemlerde ihbar konvansiyonel sistemlerdeki gibi bölgelerden değil doğrudan yangın algılama elemanlarından gelmektedir. Yani sistem yangını bölgesel olarak değil noktasal olarak tespit edip haber vermektedir.

Adresli sistemler mikroişlemci çatılı yapıdadırlar. Bu yapı günümüzde en gelişmiş sistemleri oluşturmaktadır. Her algılama elemanının kendine has bir adresi vardır ve bu elemanlar sürekli olarak panel ile haberleşmektedirler. Bu sayede panel de her bir algılama elamanının durumundan haberdar olmaktadır. Adresli sistemler yazılımlar aracılığı ile bilgisayarlar tarafından da kontrol edilebilmektedirler.

Adresli sistemlerde algılama elemanları ile panel arasında haberleşme olması sayesinde kablolamayı T bağlantılar oluşturulabilecek şekilde yapmak mümkündür. Bu da; sistemde işleyiş açısından birçok değişiklik yapılmasını kolaylaştırdığı gibi kablolamada işçilik ve maliyeti düşürmektedir.

Adresli sistemler algılama elemanlarının yanı sıra diğer yardımcı sistemlerden haber almak, onları devreye almak ya da çıkartmak gibi çeşitli destekler sunmaktadır. Buna entegrasyon denmektedir. Adresli sistemler yangın anında kameraları, söndürme elemanlarını, asansör vb. sistemler ile entegre edilebilmektedir. Yangın anında sistemin hangi cihazlara ne şekilde komut vereceğinin ya da hangi cihazlardan komut alacağının tasarımına senaryo denmektedir. En sık kullanılan senaryo örneklerinden birisi de yangın anında asansörün belirli bir kata getirilmesi ya da kameraların belirtilen noktaya döndürülmesidir.

Adresli sistemlerde yangın algılama elemanlarına adres verilme işlemi sistemlere göre değişmekle birlikte; dedektör üzerinde bulunan elektronik kart, döner anahtarlar, on-off DIP anahtarlar, özel soketler ya da üretici firma tarafından geliştirilmiş olan cihazlar aracılığı ile yapılmaktadır. Bazı sistemler de otomatik tarama yaparak cihazlara adres vermektedir. Adresleme yöntemi sistemin kurulması ve devreye alınması aşamalarında önemli bir rol teşkil etmektedir. Adresleme işlemi işçiliği, süreyi ve bunlara bağlı olarak maliyeti etkileyen önemli bir unsurdur.

Adresli yangın algılama ve ihbar sistemleri veri iletim şekillerine göre aşağıdaki gibi gruplandırılmaktadır.

Yazıyı oylayın
Etiketler
adresli sistemler yangın algılama yangın ihbar yangın kontrol paneli

Zayıf Akım Teknolojileri

Sitemizde yayınlanan makalelerin tamamının kopyalanması ve kaynak göstermeden alıntı yapılması yasaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Saptandı!

Lütfen Adblock'u devre dışı bırakın..